לגדל בבית

  אין חיים ללא פחמן דו חמצני CO2, גם לא צמחים

  CO2

  אם אתם גננים הידרופוניים בוודאי נתקלתם במונח פחמן דו חמצני = 2CO. מדובר בגז המורכב מאטום של פחמן ושני אטומי חמצן ובלעדיו אין חיים על פני כדור הארץ. כמו לבני אדם ולבעלי חיים, הפחמן הדו חמצני הכרחי להתפתחותם של צמחים והוא קשור בקשר הדוק לפוטוסינתזה, לצד מים וסוכר.

  פחמן דו חמצני הוא קצת טריקי

  עד כמה שפחמן דו חמצני חיוני לבעלי החיים, לאורגניזמים ולצמחים חשוב מאוד לווסת אותו ולשמור שהוא יהיה בריכוז נכון באוויר, זאת מאחר שכאשר הוא נמצא בריכוז גבוה הוא עלול להזיק לנו, בני האדם. לצד זאת, יש גוף מחקר ענף שמראה כי ככל שרמות הפחמן הדו חמצני יהיה גבוה יותר כך נוכל ליהנות מקצב התפתחות מהיר יותר של הצמח ומהרבה יותר יבול. ויש עוד כמה יתרונות לפחמן דו חמצני בסביבת הגידול ההידרופונית…

  פחמן דו חמצני בריכוז גבוה יתרום לצמחים בדרכים הבאות:

  • ריכוז גבוה של פחמן דו חמצני יביא להעצמת קצב התפתחות הצמחים, כאמור. מאחר שפחמן דו חמצני מעורב בתהליך הפוטוסינתזה לצורך ייצור אנרגיה וסוכר, כך ככל שריכוז הפחמן הדו חמצני יהיה גבוה יותר, כך יהיה לצמחים יותר אנרגיה וקצב ההתפתחות שלהם יואץ.
  • ריכוז גבוה של פחמן דו חמצני יביא גם להגדלתו של היבול, גם כאן זה קורה תודות לתהליך הפוטוסינתזה. והגידול הזה יבוא לידי ביטוי בכול היבט: יותר פירות, יותר ירקות, יותר עלים, יותר גבעולים.
   ריכוז גבוה של פחמן דו חמצני כאמור תורם לאנרגיה של הצמחים וזה מאפשר קליטה אופטימלית של דשנים, מים וחומרי הזנה. מאחר שלצמחים יש יותר אנרגיה יש בכוחם לספוג יותר מים, יותר דשן ויותר רכיבים חיוניים. כך אגב, נמנע גם בזבוז מיותר של דשנים, מים וחומרי הזנה.
  • ריכוז גבוה של פחמן דו חמצני תורם גם לעמידותו של הצמח ולחיזוק המערכת החיסונית שלו. זה מחסן את הצמחים מפני תנודות באקלים או בפני אקלים קיצוני, זה מחסן את הצמחים מפני בעיות ברמות הלחות, מפני מזיקים ואף מחלות.

  טריקי, אמרנו? כך מווסתים נכון את ריכוז הפחמן הדו חמצני בגן הידרופוני

  כפי שציינו קודם לכן, פחמן דו חמצני הוא חשוב מצד אחד אך בריכוזים גבוהים מדי הוא עשוי להזיק גם לנו, הגננים ההידרופוניים שמסתובבים בגינה שלנו, אך בריכוז גבוה מדי הפחמן הדו חמצני עלול להזיק גם לצמחים ההידרופוניים שלנו. בשל כך, הכנו לכם מספר טיפים שיסייעו לכם בניהול 2CO בגינה ההידרופונית.

  טיפ מספר 1

  כאשר עומדים להעלות את ריכוז הפחמן הדו חמצני חשוב לא לשהות יותר מדי זמן בחלל הגידול ההידרופוני, כי כפי שכבר אמרנו, אסור לבני אדם לנשום פחמן דו חמצני בריכוזים גבוהים מאוד, זה ממש מזיק לבריאות שלנו.

  טיפ מספר 2

  שעות האור אלו הן השעות היחידות שבהן יש להעשיר את הגינה ההידרופונית בפחמן דו חמצני. בין אם הצמח נמצא בשלב הפריחה ובין אם הצמח נמצא בשלבי ההתפתחות הראשוניים, חשוב להקפיד ולהעשיר את הגינה בפחמן דו חמצני אך ורק בשעות האור ולא בשעות החושך. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שבשעות האור קצב הצריכה הכולל של הצמחים נמצא בשיא ורק אז תתכן ספיגה טובה ואופטימלית של ה-2CO.

  טיפ מספר 3

  כאשר מעשירים את הגינה ההידרופונית בפחמן דו חמצני חשוב לדאוג שתהיה סירקולציה מדויקת של אוויר. פירוש הדבר שצריך שהאוויר בחלל יתחלף אך לא יפגע בריכוז של ה-2CO. איך מעדנים, אם כן, את האוורור? כך: יש לפתוח את מערכת האוורר למצב של מינימום, להוריד את קצת הפעילות של הונטה או המפוח ולא לפחד אם הטמפרטורה מעט עולה, זה אך טבעי. כמו כן, יש לדאוג שרמת הלחות ישמרו.

  מאווררים

  טיפ מספר 4

  בוודאי תשימו לב שככל שריכוז בפחמן הדו חמצני גבוה יותר כך הצמח יגדל מהר יותר. במקביל, גם קצב צריכת המים, הדשנים וחומרי ההזנה גדלה בהתאמה. בשל כך, כל כך חשוב כאשר מגדילים את ריכוז הפחמן הדו חמצני בחלל הגידול לעשות זאת באופן מבוקר והדרגתי. במידה ואתם עושים שימוש במד מוליכות מומלץ להגדיל את רמת המוליכות בעדינות תוך הימנעות משריפת הצמח.

  אני רוצה מנוי למגזין הנהדר שלכם!

  עקבו אחרינו