חדשות

  האם בריטניה בדרך לאישור קנאביס רפואי?

  בריטניה

  ציינו ביומן את החודש הזה, חודש יולי 2018, כי זה אחד החודשים החשובים ביותר בבריטניה. זה החודש שבו הועדה למדיניות הסמים והתרופות בבריטניה (The U.K. Drug Policy Committee) קראה להסדרה חוקית של הקנאביס הרפואי. בנוסף, הוועדה המייעצת הבריטית לשימוש לרעה בסמים (ה-ACMD) פרסמה את מה שהיא כינתה "ייעוץ לטווח קצר" תוך שהיא מכירה שלקנאביס יש יתרונות תרפויטיים וכי רופאים יכולים וצריכים לרשום אותו למטופליהם.

  זה לא קרה כך פתאום, בחלל ריק, שבריטניה החלה לקדם את נושא הקנאביס הרפואי. זה קרה לאחר פרסום סיפורו של בילי קלדוול בן ה-12. בילי מתגורר בצפון אירלנד והוא סובל מאפילפסיה חמורה, והסיפור שלו כבש לא רק את בריטניה, הוא הכה גלים בעולם כולו.

  סיפורו של בילי קלדוול הוא סיפורם של ילדים רבים. בילי קלדוול סובל מאפילפסיה וההתקפים הקשים מאיימים על חייו. אימו של בילי מספרת: "קשה מאוד לראות את ההתקפים של בילי, יש לו סוג מיוחד וקטלני של אפילפסיה והוא יכול למות ממנה, ליטרלי. לבילי יש יותר מהתקף אפילפטי אחד ביום. הוא יכול לחוות 2 עד 5 התקפים אפילפטיים ביום והתרופות שרשמו לבילי עד היום רק הלכו והחמירו את מצבו".

  למרות החוק בבריטניה האוסר של מתן קנאביס רפואי למטופלים, אימו של בילי החלה לתת לבנה קנאביס רפואי, והיא אף קיבלה אישור מיוחד לכך מהממשל. מרגע שבילי החל לקחת קנאביס רפואי החיים של שניהם השתנו לבלי היכר. לפתע בילי החל לחייך, לרכב על סוסים, ללכת לבריכה ולשחק.

  בילי ואמו בסרטון:

  לאחר כמה חודשים לא חודש רישיון הקנאביס הרפואי של בילי, מה שהרע את מצבו. אמו החליטה לנסוע לקנדה, שכן שם הקנאביס הרפואי מוסדר בחוק. אולם כאשר בילי ואמו חזרו לבריטניה, הקנאביס הרפואי הוחרם בשדה התעופה הית'רו שבלונדון על ידי הפקידים במעבר הגבולות. למרות תחנוניה של אמו של בילי, הממשל סירב להחזיר את התרופה לבילי, והחל קמפיין תמיכה אינטרנטי נרחב.

  הכל קרה מהר מאוד. בשל הסירוב להשיב לבילי ואמו את הקנאביס הרפואי, בתוך שעות ספורות בילי קיבל התקף אפילפטי חמור, התקף שלא היה לו כבר חודשים תודות לתרופה. לאחר מכן, סבל בילי מסדרה של התקפים עד אשר נאלצה אמו לאשפזו, כשהוא בסכנת חיים ממש. כאשר החל הקמפיין הממשל העניק לבילי רישיון זמני לקבלת קנאביס רפואי. אך אז התפרסם מקרה של ילד בריטי נוסף, אלפי דינגלי שמו. הוריו של דינגלי עברו להולנד כדי לנסות לתת לבנם קנאביס רפואי שלא היה זמין להם בבריטניה. עם הזמן כספם אזל והם נאלצו לחזור הביתה, לבריטניה.

  גם סיפורו של אלפי הדהים רבים בבריטניה ויצר תמיכה ציבורית רחבה, תמיכה שהגיעה מהתקשורת ומידוענים ואף הביאה למפגש בין ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי לבין הוריו של אלפי. מיי הבטיחה שהאישור של בנם לקנאביס רפואי יגיע בקרוב.

  סעיד ג'אביד, פוליטיקאי בריטי המכהן כמזכיר הפנים בקבינט של תרזה מיי, ראה את הקמפיין האינטרנטי הציבורי שתמך בבילי ואימו, הוא החליט להנפיק אישור ייחודי למתן קנאביס רפואי לבילי, ואף הכריז על כך בריש גליי באולם הפרלמנט הבריטי.

  בעקבות ההד הציבורי הוועדה הבריטית המייעצת לשימוש לרעה בסמים (ה-ACMD) הוסיפה והפצירה מגורמי ממשל להתחיל לייצר תקנים וסטנדרטים לשימוש בקנאביס רפואי ודרשה שיעשו כן בתוך זמן קצר.

  אלו הם כמובן חדשות גדולות וחשובות בדרכה של בריטניה להסדיר את נושא הקנאביס הרפואי.

  ד"ר אוון בראודן-ג'ונס, יו"ר ה-ACMD אמר: "ה-ACMD ייעץ ותומך באופציה למתן קנבאיס רפואי ותוצריו בבריטניה על ידי רופאים למטופלים הסובלים ממחלות מסוימות. זה חשוב שקליניקות, מטופלים ומשפחותיהם יקבלו את הקנאביס בצורה יעילה ובטוחה".

  ד"ר בראודן–ג'ונס הוסיף, כאמור, שיש להסדיר את נושא הקנאביס הרפואי אך זה במסגרת הסמכות של משרד הבריאות והרווחה הבריטיים. הוא קרא לשיתוף פעולה חוצה מחלקות ומשרדים כדי לקדם ולזרז את הנושא ואף הפציר להמשיך לקיים מחקרים בנושא.

  קנאביס רפואי חוקי בבריטניה בעוד שבועות ספורים?

  כאמור, ה-ACMD ביקש מגורמי ממשל בריטיים רשמיים להסדיר את נושא הקנאביס הרפואי בהקדם, או כפי שהבריטים אומרים זאת "In a timely manner" כעת כאשר יש הסדרה של תחום זה במדינות אחרות דוגמת קנדה, שכבר הוכיחה את יעילותו כתרופה למחלות מסוימות, לא רחוק היום שבו הקנאביס הרפואי יהיה תרופה לכל דבר בבריטניה. יש שאומרים שכבר בתוך שבועות ספורים רופאים בבריטניה יוכלו לרשום קנאביס רפואי למטופליהם, ואף ישנו את הסיווג הרשמי המוטעה של קנאביס כסם מסוכן.

  שווה לחכות!

  אני רוצה מנוי למגזין הנהדר שלכם!

  עקבו אחרינו