אמנות

  דוקנאביס: סרטים תיעודיים על קנאביס

  קנאביס

  לצד שפע של סרטי קנאביס עלילתיים ו"סרטי סטלנים" הנוגעים בדרך זו או אחרת בנושא הקנאביס, סרטים דוקומנטריים החלו לשטוף את מסכי הטלוויזיה, הקולנוע והסינמטקים. כל זאת, תחת עיניהם הפקוחות ועל אף ההתנגדות של רשויות החוק ברחבי העולם, ובעיקר בארצות הברית. במאים תיעודיים רבים הביאו אלינו הצצה לעולם הסבוך, הצבוע, המתנשא והאופורטוניסטי סביב נושא הקנאביס.

  ואי אפשר שלא להכיר בתרומתם של במאים אלו למהפכת הלגליזציה וההכרה בקנאביס כתרופה לכל דבר. דרך סרטים דוקומנטריים חשובים אלו אפשר להתחקות אחר ההתקדמות אך גם אחרי הנסיגות בנושא הקנאביס בכל מה שנוגע לחוק, אכיפה, פוליטיקה ואינטרסים זרים. הסרטים האלו פותחים צוהר לעולם מרתק ועובדתי ומלמדים אותנו מי באמת מושך בחוטים.

  Grass- History Of Marijuana Documentary, 1999

  זהו סרט תיעודי שעוסק בהיסטוריה של הקנאביס מנקודת מבטו של הממשל האמריקאי לאורך המאה ה-20. הסרט מציג את שנאת הזרים שחשים חלק מהאמריקאים כלפי מקסיקניים, שקנאביס הוא חלק מהתרבות שלהם, ואף סוקר את המדיניות הפדראלית בארה"ב כלפי צרכני קנאביס. הסרט עוסק בדעות קדומות, בתעמולה הממשלתית ההיסטרית שהגדירה את הקנאביס כסם מסוכן וקטלני וכן בפופוליזם ובאופורטוניסטים פוליטיים שפגעו בחרויות הפרט בארצות הברית. וודי הארלסון משחק בסרט ותוכלו אפילו לראות שם את ג'ורג' בוש.

  במאי: רון מאן. שחקנים: וודי הארלסון, ג'ימי קרטר (נשאי ארה"ב לשעבר), ג'ורג' בוש (נשיא ארה"ב לשעבר), צ'בי צ'ייס, ג'רי גרסייה, טימוטי לארי, אלן גינסבורג ועוד.
  לצפייה בסרט המלא:

   

  How Weed Won The West, 2010

  סרט תיעודי שעוסק בהתפתחות של תעשיית הקנאביס הרפואי בחוף המערבי, ובעיקר בקליפורניה. הוא עוקב אחר ההתפתחות המטאורית של תעשיית הקנאביס שמגיעה בניגוד גמור לפשיטות הרגל ההמוניות של עסקים מסורתיים אחרים במדינה. במהלך הסרט מקבלים הצצה לצביעות ולפרדוקס שבו חיים אנשים שמתגוררים בלוס אנג'לס – מצד אחד, יש מדיניות מדינתית שמתירה צריכת קנאביס רפואי לחולים ואף חוקקו חוקים התומכים בלגליזציה של קנאביס לשעות הפנאי. אך מן הצד השני, הממשל הפדראלי ממשיך לפשוט ולרדוף אחר משתמשי קנאביס. בסרט שזורות דמויות מעניינות וסיפורים נהדרים מהחיים.

  במאי: קווין בות'. שחקנים: אלכס ג'ונס, שלי מרטינז, ג'ף ג'וסף ועוד.
  לצפייה בסרט באורך מלא:

   

  The Culture High, 2015

  סרט דוקומנטרי שלוקח אותנו למסע בינות מהפכת הלגליזציה של קנאביס בארצות הברית והוא אחד הסרטים הדוקומנטריים העדכניים ביותר שיש בנושא הקנאביס. בסרט שזורות עדויות של ידוענים, סוכני משטרה סמויים ופרופסורים שמציגים כל אחד בתורו את נקודת מבטו על לגליזצית הקנאביס בארה"ב. במהלך הסרט נפתחות העיניים של הצופה בכל מה שנוגע לשליטת הממשל האמריקני בקביעת מי יקבל רישיון לגידול קנאביס, מי יכול למכור אותו ומי הם בעצם המרוויחים הגדולים מהלגליזציה. כנראה שבסוף הסרט תשארו פעורי פה…

  במאי: ברט הרווי. משתתפים: ג'ו רוגן, סנופ דוג, ויז קאליפה, ריצ'רד ברנסון, הווארד מארקס ועוד.
  לצפייה בטריילר של הסרט:

   

  גראס באישור רופא, 2009

  לא צריך להרחיק עד לארצות הברית כדי ללמוד על הקנאביס. גם לנו כאן בישראל יש תעשייה דוקומנטרית משגשגת, ואת העדות לכך אנחנו מקבלים בסרטו של צחי קליין "גראס באישור רופא" שמוגש לנו על ידי אברי גלעד. הסרט מעשיר את הידע בכל מה שנוגע לטיפול בקנאביס הרפואי בכלל ובישראל בפרט. הסרט מנסה להתמודד עם סטראוטיפיים, מציג מחקרים שנערכו בנושא קנאביס רפואי, מראה כיצד קנאביס רפואי מסייע לחולים להתמודד עם מחלות כרוניות ואקוטיות ואיזה מסע מפרך עוברים החולים עד שהם זוכים לאישור, אם בכלל.

  במאי: צחי קליין. שחקנים: אברי גלעד.
  לצפייה בסרט המלא:

   

  The Future of Weed: High Country, 2013

  מטרת סרט תיעודי זה היא להתחקות אחר התרבות, הרקע, האפקט הבריאותי והלגליזציה של קנאביס בארצות הברית. הוא מראה כי השימוש במריחואנה כתרופה תועד כבר לפני מאות אלפי שנים עד לשנת 1970, עת החליט הממשל האמריקאי לאסור את השימוש בצמח והכריז עליו כסם מסוכן מספר 1, תוך שהוא מכריז שלקנאביס יש ערך רפואי אפסי אך תרומה גדולה וקשר משמעותי לעולם העברייני.

  במאי: MOTHERBOARD
  לצפייה בסרט המלא:

   

  המדען

  עוד סרט דוקומנטרי מבית היוצר של הבמאי הישראלי צחי קליין. קליין החליט לצייר לנו בצורה מקיפה, יסודית ומרתקת את קורות חייו של פרופסור רפאל משולם, מדען ישראלי בעל שם עולמי שגילה את הרכיבים הפעילים בקנאביס ונחשב לפורץ דרך בחקר הקנאביס הרפואי. הסרט חושף אותנו לחייו המעניינים של פרופסור משולם, לילדותו הקשה בתקופת מלחמת העולם השניה, העליה לארץ, הלימודים והגילויים המדעיים שלו שתרמו רבות להכרה בקנאביס כתרופה ברחבי העולם. בנוסף, הצופה מקבל גישה, גם אם קצרה וזמנית, לאישיותו המקסימה והכובשת של פרופסור משולם.

  לצפייה בסרט המלא:

  צפייה מהנה

  אני רוצה מנוי למגזין הנהדר שלכם!

  עקבו אחרינו