לגדל בבית

  זרחן – אבן היסוד של הצמחים

  זרחן, המסומן באות הלועזית P, הוא אחד מאבני היסוד של צמחים, אך לא רק של צמחים. הוא גם יסוד שבלעדיו אין חיים כלל. הוא מינרל חיוני מאוד לכל צורות החיים על פני כדור הארץ אך בכתבה זו נתרכז, כמובן, בחשיבותו לצמחים.

  חשיבותו של זרחן לצמחים

  כפי שציינו בראשית הכתבה יש לזרחן תפקיד חשוב מאוד בהתפתחותם של צמחים. ללא זרחן לא יהיו לנו צמחים בעולם. כמו מינרלים רבים, גם הזרחן נכרה ממחצבים ומסלעים, אך ניתן להפיקו גם מפסולת של צמחים מתים וצואת חיות. אין זה פלא, אפוא, שקומפוסט שנועד להעשיר את הקרקע מופק מצואת חיות ומפסולת צמחים. גם מוצרי דישון שונים כוללים זרחן והוא חלק מהמאקרו-אלמנטים המרכיבים דשנים.

  זרחן נוכח במגוון סוגי דשנים לצד 2 מאקרו אלמנטים נוספים – חנקן ואשלגן. מינרלים אלו נקראים מאקרו-אלמנטים מאחר שהם דרושים לצמחים במינונים גבוהים יחסית. בניגוד למיקרו-אלמנטים כגון ברזל, סידן, מגנזיום ועוד, מינרלים הדרושים לצמחים במינונים קטנים יותר.

  תפקידיו של הזרחן בהתפתחותם של צמחים

  עיקר תפקידו של הזרחן הוא לסייע להתפתחותן של מערכות שורשי הצמחים. בנוסף, תורם הזרחן להתפתחות הפרחים, הניצנים ופירותיהם של הצמחים. אך הזרחן לא פועל לבדו. כדי שהוא ייספג באופן אופטימלי במערכת השורשים הוא נזקק לפעילות של מיקרו-אורגניזמים כגון פטריות ובקטריות. מיקרו-אורגניזמים אלו למעשה מסייעים לצמחים לספוג את הזרחן לתוך מערכת השורשים.

  בנוסף, כדי שזרחן ייקח חלק בפעילויות שונות כמו פוטוסינתזה. הוא זקוק למינרלים נוספים כגון: מימן וחמצן. ביחד עם מולקולות אלו הזרחן ממיר אור למולקולות סוכר, החיוניות לבניית כרומוזומים ותאים. לאחר שהזרחן מגיע אל הצמח דרך השורשים הוא עובר למצב של אחסון בשורשים ובעלים של הצמחים ולוקח חלק חשוב בתגובות כימיות שונות, ביניהן: ריאקציות כימיות שנועדו לייצר אנרגיה. זרחן חשוב, אם כן, לתהליכי הגדילה של הצמחים, וכפי שציינו, הוא גם חשוב להתפתחות של פירות וניצני צמחים.

  תפקיד חשוב נוסף שיש לזרחן בהתפתחותם של צמחים הוא נשיאת הצופן הגנטי של צמחים. הזרחן נושא את הקוד הגנטי של כל התאים במהלך כל ימי חייהם של צמחים. כמו כן, הזרחן גם מסייע בשינוע של חומרי הזנה לרכיביו השונים של הצמח.

  טיפול בצמח חולה

  בדקו האם לצמחים שלכם חסר זרחן

  • אם אתם מזהים את התופעות הבאות בצמחים שלכם, ייתכן מאוד ויש מחסור בזרחן:
  • אם אתם מזהים האטה בקצב התפתחות מערכת השורשים בצמחים, ייתכן מאוד ויש מחסור בזרחן.
  • אם רואים שהעלים מתחילים להיצבע בצבע סגלגל, עקב הצטברות של קארבו-הידראטים, יכול מאוד להיות שיש מחסור בזרחן.
  • אם חלה עצירה או האטה בקצב ההתפתחות והגדילה של הצמחים, יכול להיות שחסר לצמחים זרחן.
  • אם לפתע שטח הפנים של העלים מצטמצם, סימן שחסר זרחן.
  • אם הצמחים מצמיחים פחות עלים מהרגיל או חלה הידלדלות של עלים, ייתכן וחסר זרחן. במיוחד, אם מזהים סימנים אלו בעלים ישנים.
  • אם הצמחים נראים חלושים, לא בריאים, פגיעים יותר למזיקים ומחלות, ייתכן וחסר זרחן.
  • אם איכות היבול קטנה, סימן שחסר זרחן.

  בדקו האם לצמחים שלכם יש עודף זרחן

  • אם אתם מזהים את התופעות הבאות בצמחים שלכם, ייתכן מאוד ויש עודף בזרחן:
  • אם הצמח נראה חולה, כנראה שיש עודף של זרחן.
  • אם הצמח מתקשה לספוג מינרלים וחומרי הזנה חשובים כמו: אבץ, נחושת או ברזל ועקב כך העלים הצהיבו או צברו נקודות לבנות, ייתכן ויש עודף של זרחן.
  • אם מזהים בעיות בעלים חדשים וצעירים, כנראה שיש עודף של זרחן.

  לסיכום

  כנראה שלא היו חיים על פני כדור הארץ ללא המינרל הכה חשוב הזה – זרחן. הוא רכיב חיוני הנושא את הצופן הגנטי של צמחים כמו גם של יתר בעלי החיים והוא לוקח חלק חשוב ביצירת אנרגיה והעברת אנרגיה זו בצמחים. הזרחן פעיל בהתפתחותם של צמחים משלב שתילת הזרע ועד להתפתחותם של הפירות. בדיוק בגלל זה חשוב להכיר אותו לעומק ולהבין כיצד הוא פועל. רק הבנת אופן הפעולה שלו תאפשר טיפוח גינה, שדה, אדנית או צמחים הגדלים במערכות הידרופוניות משגשגים, בריאים ועמידים.

  אני רוצה מנוי למגזין הנהדר שלכם!

  עקבו אחרינו