חדשות

  הרפורמה שכשלה: מחסור חמור בקנאביס רפואי בארץ

  שמן קנאביס

  בעקבות מהפכת הקנאביס הרפואי, נוצר חוסר במלאי באספקת הקנאביס ברחבי הארץ. בתי המרקחת ריקים כמעט לחלוטין מקנאביס והמטופלים הזקוקים לקנאביס הרפואי מיואשים מהמצב.

  רפורמת הקנאביס הרפואי הייתה אמורה להיות בשורה חיובית ומשמחת עבור המטופלים הזקוקים לקנאביס. הרפורמה, שנכנסה לתוקפה במאי 2019, נועדה להסדיר את מעמדו של הקנאביס הרפואי כתרופה ולהקל על החולים ברכישה ובצריכה. היא הגדירה בין היתר שרכישת קנאביס רפואי תהיה בבתי מרקחת ולא דרך עמדות חלוקה ספורות כמו בית חולים אברבנאל, נקודת החלוקה ״תיקון עולם״ שבתל אביב או ישירות מהמגדלים.

  עוד קבעה הרפורמה שרופאים שעברו הכשרה מתאימה יוכלו להנפיק רשיון עבור מגדלי קנאביס רפואי, ומגדלי קנאביס יקבלו את הרשיון כל עוד הם עומדים בתקן משרד הבריאות. בנוסף, נאסר על המגדלים להיות בקשר ישיר עם המטופל, ונקבע כי שקית של 10 גרם תעלה 180 שקלים.

  כביכול מדובר בצעדים חיוביים שיאפשרו לחולי סרטן, טרשת נפוצה, בעיות מפרקים, אנשים הסובלים מאפליפסיה, מפוסט טראומה ומכאבים כרוניים לרכוש באופן מסודר את הקנאביס הרפואי. אלא שבפועל, הרפורמה הסבה יותר נזק מתועלת.

  רפורמת הקנאביס הרפואי – איפה התקלות? (באדיבות Ynet)

  מחירים יקרים יותר

  מאז שיצאה הרפורמה לדרך, נוצר זינוק עצום במחירי הקנאביס הרפואי. אם בעבר המטופלים שלמו מחיר קבוע וחודשי – 470 שקלים לחודש כולל דמי משלוח, הרי שהיום המחיר הינו לפי גרם – 180 שקלים לשקית של 10 גרם. המשמעות היא ש-64 אחוז מהמטופלים בארץ הצורכים יותר מ-30 גרם נאלצים לשלם הרבה יותר עבור צריכת הקנאביס הרפואי. עבור החולים שזקוקים לקאנביס כדי להתמודד עם כאבים פיזיים ו/או נפשיים יומיומיים, מדובר בהוצאה כספית כבדה המקשה עוד יותר על חייהם.

  מחסור בקנאביס

  מטופלים רבים מתלוננים על כך שישנו מחסור בקנאביס רפואי בבתי המרקחת מאז שהרפורמה הושקה. הרפורמה מגדירה מספר זנים מצומצם של קנאביס אותם ניתן לרכוש, ובמידה ומטופל זקוק לזן אחר אין בנמצא. במקרים רבים אחרים מדפי בית המרקחת ריקים כמעט לחלוטין מקנאביס רפואי בשל מחסור בתפרחות קנאביס. בתי המרקחת טוענים כי הסיבה למחסור בתפרחות הקנאביס היא שיצרני מוצרי הקנאביס לא מצליחים לעמוד בביקוש הרב.

  רוצים לדעת איך לגדל קנאביס בבית בשיטה הידרופונית? לחצו כאן

  בלית ברירה המטופלים נאלצים לנסוע מרחקים ארוכים כדי לרכוש קנאביס, או לחלופין הם פונים לשוק השחור ורוכשים קנאביס רפואי באופן פיראטי כשלא ברור מה טיב האיכות של המוצר.

  חוות גידול קנאביס

  בתי המרקחת טוענים כי הסיבה למחסור בתפרחות הקנאביס היא שיצרני מוצרי הקנאביס לא מצליחים לעמוד בביקוש הרב

  איכות ירודה

  טענה נוספת שנשמעת מפי המטופלים היא שמאז השקת הרפורמה האיכות של הקנאביס נפגמה. הועלו טענות על ריח של עובש משקיות הקנאביס, ונוצר בקרב המטופלים חשש כי החומר רוסס בחומרי הדברה. על שקיות הקנאביס הרפואי הנמכרות בבתי מרקחת לא מצוין האם החומר אורגני או מודבר, ומשרד הבריאות לא הגדיר תקנות בנושא בטענה כי זוהי אחריותו של משרד החקלאות.

  מטופלי הקנאביס הרפואי לא מוכנים לקבל את הרפורמה. בסוף חודש מארס 2019 הם הגישו עתירה לבג״ץ נגד יישומה. בתגובה, שופטי בג״ץ הוציאו באוקטובר 2019 צו ביניים המורה למשרד הבריאות להאריך את האסדרה הישנה של הקנאביס הרפואי כפי שהייתה לפני הרפורמה עד לתאריך ה-31 במרץ 2020.

  בנוסף, בצו עלתה דרישה ממשרד הבריאות לקבל עדכון חודשי לגבי הדיונים העוסקים בפיקוח על מחירי הקנאביס הרפואי ועל התקדמות הסבת רשיונות המטופלים.

  למרות זאת, המצב נותר כשהיה – המחירים יקרים וישנו מחסור חמור בקנאביס הרפואי. החולים מרגישים שהם חיים בתוך סיוט מתמשך ומקווים שהמצב ישתנה במהרה. בשבילם הקנאביס הוא לא סם ״ממסטל״ או ״סם לבילויים וצחוקים עם החבר׳ה״. מדובר בתרופה לכל דבר, כזו שעוזרת להם להעביר את הימים קצת יותר בקלות ולהתמודד עם הסבל והכאב.

  אני רוצה מנוי למגזין הנהדר שלכם!

  עקבו אחרינו