לגדל בבית

  6 יתרונות בולטים למצע סיבי קוקוס

  קוקוס טרי

  קוקוס הוא פרי קסום ואקזוטי, אך הוא גם רצוף ניגודים: מצד אחד הוא אחראי הבלעדי להריגת 150 איש בשנה כאשר הוא נופל על ראשם וגופם של אנשים. אך מן הצד השני, לגמרי מהצד השני, קוקס יכול לתת חיים: ביכולת להחליף עירוי פלזמה ובגינון וחקלאות הוא מצע גידול נפלא שמעניק חיים למיליוני צמחים ברחבי העולם, וכך תורם גם לנו, בני האדם.

  קצת על ההיסטוריה של מצע סיבי קוקוס ואיך הכל התחיל?

  היו אלו ההודים והסינים שגילו את הפוטנציאל החקלאי של סיבי הקוקוס, כבר לפני אלפי שנים. אל המערב הגיע מצע הקוקוס הרבה יותר מאוחר לקראת סוף המאה ועשרים, כאשר בשנות ה-90 של המאה ועשרים הוא נכנס לתודעה הציבורית והתקבע בה כמצע גידול אלטרנטיבי לאדמה. הולנד הייתה מבין הראשונות לאמץ אל חיקה את סיבי הקוקוס, שם הם גידלו הידרופונית במצע קוקוס צבעונים וגם ליליות.

  עם הזמן יותר ויותר חקלאים וגננים במדינות אחרות במערב החלו להשתמש בו כמצע גידול, עד שמצעי סיבי קוקוס הפכו לשכיחים וניתן היה למצוא אותו במגוון מקומות.

  מה יש בקוקוס שהופך אותו למצע כל כך טוב לגידול צמחים?

  למצע קוקוס יש שפע של יתרונות, הנה כמה יתרונות שחשוב לדעת עליהם:

  יתרון #1 – תאחיזת אוויר טובה

  מצע גידול, כל מצע גידול, חייב לספק לצמח אוויר וחמצן. מצע סיבי קוקוס יכול להחזיק פי 100 יותר אוויר ביחס למצע אדמה. האוויר והחמצן שבו חשובים מאוד לבריאות מערכת השורשים, שכן ללא אוויר שורשי הצמח יהיו חלושים וחולים.

  יתרון #2 – מצע קוקוס הוא קל משקל

  סעיף זה קשור כמובן לסעיף הקודם. מאחר שמצע הקוקוס הוא מצע אוורירי, מטבע הדברים, הוא גם קל משקל. קל לשנע צמחים שגדלים במצע קוקוס ממקום למקום.

  יתרון #3 – מכיל בקטריות מועילות ונלחם במזיקות

  בשל היותו של מצע קוקוס עשיר בחמצן הוא מהווה כר נוח להתפתחותן של בקטריות מועילות ומיני אורגניזמים חיוניים, הזקוקים לחמצן כדי לחיות. בנוסף, פטריות מועילות אלו נלחמות בפטריות מזיקות ומגנות על הצמח מפלישה בלתי רצויה.

  מצע סיבי קוקוס

  יתרון #4 – מצע קוקוס מעצים את שינוע החומרים המזינים לצמח

  יתרון חשוב נוסף שיש למצע סיבי קוקוס הוא שהוא מעצים ומזרז את שינוע חומרי ההזנה לחלקי הצמח. זה פועל יוצא ישיר של העובדה שמצע קוקוס מעודד את התפתחותן של בקטריות מועילות, שכן הן אלו שאמונות על העברת חומרי ההזנה לחלקי הצמח השונים. בנוסף, מצע קוקוס לכשעצמו ניחן בקצב טוב של חילוף קטיונים ויונים, מה שתורם אף הוא לספיגה מהירה ויעילה של חומרי ההזנה הדרושים לצמח.

  סיבי הקוקוס, שהתברכו בכושר ספיגה מרשים, מאפשרים קליטה מהירה ויעילה של חומרי הזנה חיוניים כגון: זרחן, מגנזיום, סידן ומיני מתכות, ומסייעים להתפתחות הצמח, למטבוליזם שלו, להבשלה, לפריחה ולבניית מערכת שורשים איתנה.

  יתרון #5 – למצע סיבי קוקוס תאחיזת מים מצוינת

  אחת התכונות הבולטות של מצע קוקוס הוא היכולת שלו לספוג מים, עד לכדי פי שמונה מהמשקל שלו. ומרגע שהמצע מגיע לרוויה, הוא נאטם וכך למעשה מונע מצבים של השקיית יתר. תכונה זו חשובה מאוד, מאחר שהשקיית יתר הינה שכיחה והתוצאות שלה יכולות להיות הרסניות עבור צמחים, אפילו קטלניות.

  יתרון #6 – מצע אידיאלי לגידול ביתי

  גננים ביתיים, יהיו אל גננים הידרופוניים או גננים בשיטה המסורתית, יכולים להפיק תועלת רבה ממצע סיבי קוקוס. מאחר שמי ההשקיה בהם עושים שימוש הגננים הביתיים הם בדרך כלל מי הברז, ומים אלו בעלי שיעור מסוים של מליחות. מצע קוקוס הנחשב לעמיד בפני מים מלוחים, יכול להועיל מאוד.

  משפט או שניים לסיכום

  מצע סיבי קוקוס הוא מצע נהדר למגדלים בשיטה ההידרופונית גם אם לעיתים נידרש לערבב אותו עם מצעים משלימים נוספים דוגמת פרלייט. יש לקוקוס תכונות חשובות ומספר יתרונות בולטים, ולמרות שמרבים לקשר בין הידרופוניקה לבין מצע סיבי קוקוס, נעשה שימוש בקוקוס גם בחקלאות המסורתית.

  אני רוצה מנוי למגזין הנהדר שלכם!

  עקבו אחרינו