חדשות

  HIGH Tech: חברות סטארט-אפ בתחום הקנאביס שמגלגלות כסף, לא ג'וינטים

  כסף שתול

  בזמן שאנחנו נאבקים למען מדיקליזציה ולגליזציה של קנאביס כאן בישראל, יש מי שיושב וחושב כיצד לשפר את שרשרת השירותים ומוצרי הקנאביס בעולם. יש להם רעיונות טובים, השראה, מוטיבציה גבוהה וחזון, הם מגיעים מכל הגילאים ומכל המינים והם מציגים סטרטאפים חדשים ורעננים שמוקדשים לעולם הקנאביס.

  תעשיית הקנאביס נמצאת בתנופה חסרת תקדים, יש שיגידו שמדובר בבועה, תודות ללגליזציה בכל כך הרבה מדינות בעולם. נכון להיום התעשייה הזו מגלגלת מיליארדי דולרים בשנה וכולם רוצים נתח. רק בשנת 2016 לבדה תעשיית הקנאביס של צפון אמריקה גלגלה 6.7 מיליארדי דולרים, כאשר הצפי הוא שבשנת 2025 התעשייה הזו תגלגל 24 מיליארדי דולרים בארצות הברית. אז בזמן שאנחנו מגלגלים בהיחבא ג'וינטים, יש מי שמגלגל בזכות תעשיית הקנאביס – כסף, והרבה ממנו. הנה כמה מהבולטים שבהם:

  וופי ומאיה – להירגע באמבטיה עם משהו טעים

  השחקנית המפורסמת וופי גולדברג ("הנזירות בלוז", "הצבע ארגמן" ועוד) וחברתה לחיים מאיה אליזבת' ייסדו סטארט-אפ קנאביס רפואי בשנה שעברה (ב – 2017). למעשה חברתה של וופי, אליזבת' ניהלה את חברת הקאנביס הרפואי "Om Edibles", אך ביחד הן השיקו ליין מוצרי קנאביס חדש "Woopi and Maya" שנועד להקל על כאבי מחזור. כל מוצרי הסדרה הם מאכלים ומוצרי אמבטיה שונים ומגוונים המכילים קנאביס, והסדרה כוללת בין היתר: משקאות, מאכלים, שמנים, מלחים ומוצרי אמבט מפנקים ומרגיעים נוספים. לאתר החברה: Woopi and Maya

  חברת MassRoots – ה"פייסבוק" של עולם הקנאביס.

  חברת מאסרוטס היא למעשה פלטפורמת רשת חברתית של קנאביס. יש לה יותר ממיליון משתמשים והם יכולים להתחבר לרשת דרך אפליקציה כדי לחפש זנים, בתי מרקחת, חברים לצרוך איתם קנאביס בצוותא ואפילו להעלות תוכן לרשת. הפלטפורמה של MassRoots גם מעניקה לבתי המרקחת ומרכזי מכירה של קנאביס דרך לתקשר עם לקוחות ולעדכן את הלקוחות בחדשות. הרשת החברתית של מאסרוטס היא לא הרשת החברתית היחידה שקיימת בענף הקנאביס, אבל היא הגדולה ביותר והמוכרת ביותר.

  כמו כן, MassRoots הקימה גם פלטפורמה לבתי מרחקת ומרכזי מכירה של קנאביס שתכליתה לאפשר לנהל עדכונים, תפריטים והזמנות מקוונות. לאתר החברה: MassRoots.

  חברת MTRAC – בנק הבלוקצ'יין של ענף הקנאביס

  חברת MTRAC מנסה לספק מענה לאתגר הבנקאי של ענף הקנאביס. יש הרבה התעניינות בפעילות של חברת MTRAC או בטכנולוגיית ה – MoneyTrac שלה, כי החברה שמה לה למטרה ליצור מעין בנק בתעשייה נטולת בנקים. היא מציעה מספר מוצרים פיננסיים, לרבות תשלום שלא בכסף מזומן לבתי מרקחת ומרכזי מכירה של קנאביס. שלא כמו טכנולוגיית הבלוקצ'יין, שבה המסחר מוצפן, MTRAC מאפשרת תשלומים בבלוקצ'יין מאושר. אולם יש לה גם ערוץ תשלום מוצפן המכונה MTRAC-TOKEN. לאט ובטוח הופכת החברה לארנק האלקטרוני של מיליוני משתמשי קנאביס, ארנק שיהיה זמין בקרוב מאוד גם במערכת ההפעלה אנדרואיד וגם ב – iOS. לאתר החברה: MTRAC.

  Potbotics – התאמה אישית של זני קנאביס רפואי

  לחברהPotbotic  שיתוף פעולה עם המעבדות של האוניברסיטה העברית שבירושלים, מה שאומר ש"המוח היהודי" מעורב כאן. ואכן חברת פובוטיקס סורקת את גלי המוח והפעילות החשמלית של מטופלי קנאביס ובתמורה מתאימה להם את תמהיל הקנאבינואידים האידיאלי למצבם הרפואי. היום אנחנו כבר יודעים שזנים ספציפיים טובים למחלות ומצבים מסוימים וחברת Potbotic הפכה את תהליך ההתאמה להרבה יותר אישי, אוטומטי וממוקד. לאתר החברה: Potbotics.

  Eaze  – ה"אובר" של צרכני הקנאביס.

  חברת Eaze נחשבת ל"הובר" של צרכני הקנאביס. באפליקציה שהחברה פיתחה יכולים צרכני קנאביס להזמין קנאביס ממרכזי מכירה ובתי מרקחת לכל מקום שיחפצו. לנהג שהביא להם את המשלוח הם משלמים במזומן. המודל העסקי של Eaze מבוסס על גזירת עמלה על כל עסקת קנאביס שמתבצעת במרכזי המכירה דרך הפטלפורמה שלהם, אך היא עצמה אינה מוכרת קנאביס. כרגע החברה פרוסה ביותר מ – 100 ערים בקליפורניה, אך היא כבר התחילה לעבוד על פריסה רחבה יותר במדינות נוספות ברחבי ארצות הברית.

  Leafly – ה"טריפ אדוויזר" של עולם הקנאביס

  Leafly הוא שם מוכר מאוד לצרכני קנאביס בכל רחבי העולם, והוא נחשב לאתר הקנאביס הגדול ביותר, עם יותר מ – 13 מיליון מבקרים מדי חודש. יש המכנים את האתר הזה הטריפ אדוויזר של עולם הקנאביס ויש שמכנים אותו הויקפדיה של הענף. כך או כך, באתר זה חובבי קנאביס יכולים לסקור, לבקר ולדרג זנים שונים של קנאביס, מרכזי מכירה ובתי מרקחת. כמו כן, אפשר לשאול באתר שאלות ולקבל עצות בנושא של זני קנאביס רפואי והתאמתם לסימפטומים ולמחלות וכן לקבל אינפורמציה בנוגע למרכזי המכירה השונים. לאתר:  Leafy.

  Indorz – אוטומציה לחקלאי הקנאביס בחללים סגורים

  חברת Indorz נוסדה על ידי מהנדסים וחקלאים והיא מציעה מערכת אוטומטית לניתוח מצב הגידולים, בקרת מכשירים, תנאי הגידול וחיזוי בעיות. המערכת מספקת לחקלאי נתונים בזמן אמת בעזרת סנסורים והיא יכולה לחלוש על כמה חללי גידול במקביל. היא מתריעה על בעיות במערכת הגידול, מספקת תובנות ונתונים חשובים ועוזרת לחקלאי לשפר את היבול לאורך כל מחזור הגידול. למעשה בכוחה לחסוך הרבה מאוד כסף לחקלאי הקנאביס ולשדרג באופן משמעותי את התפקוד של חוות הקנאביס. לאתר החברה: Indorz.

  Baker – תוכנת ה – CRM המובילה לניהול בתי מרקחת ומרכזי מכירת קנאביס רפואי

  חברת Baker פיתחה מערכת CRM, כלומר פלטפורמה לניהול לקוחות, עבור בתי מרקחת ומרכזי מכירה של קנאביס רפואי. כבר היום המערכת של חברת בייקר מוטמעת ביותר מאלף בתי מרקחת והיא מסייעת להם לנהל קשרים עם יותר מ – 1.2 מיליון לקוחות בכל רחבי ארצות הברית וקנדה. המערכת אף מתמשקת עם מגדלי קנאביס, ובכך מאפשרת לבתי המרקחת ומרכזי המכירה שלל כלים יעילים לניהול המסחר עם הלקוח, לרבות פיצ'רים של חנויות מקוונות, שיווק, מכירות, שימור לקוחות ועוד. יש המשווים את חברת Baker ל – Salesforce של עולם הקנאביס. לאתר החברה: Baker.

  Tork – הכלאה בין Yelp לבין גרופון.

  האפליקציה של Tork מנסה לשפר את חוויית הקניה של משתמשי קנאביס. דרכה ניתן לסקור מוצרים, מחירים, מרכזי מכירה, בתי מרקחת ועוד, תוך שהיא מתחשבת בהיסטוריית הקניות של הצרכן. גם חברות הקנאביס משתמשות בה כדי להגדיל מכירות ולפתח מערכת יחסים ארוכת טווח עם הלקוחות שלהן. האפליקציה זמינה הן באנדרואיד והן  ב- iOS, ורבים מגדירים אותה כפיוז'ן של גרופון ו – Yelp של עולם הקנאביס. לאתר החברה: Tork.

  מילות סיכום.

  תעשיות הקנאביס והקנאביס הרפואי מתפתחות בצעדי ענק ואיתן גם עולם ההיי-טק. ראינו את המעורבות הישראלית באחת החברות ויש עוד חברות נוספות שעמלות על פיתוחים והמצאות חדשים בתחום. את כל אלו תוכלו לראות בפאנל החדשנות בכנס הקנאביס הרפואי הגדול והשלישי במספר של הסתדרות הרוקחים בישראל. הכנס ייערך ב – 14-16/10/2018 בגני התערוכה בתל אביב.

  נתראה!

  אני רוצה מנוי למגזין הנהדר שלכם!

  עקבו אחרינו