כללי

  עציץ אוויר, בואו נרד לשורש העניין

  Air Pot

  עציצי אוויר, באנגלית Air Pots, הפכו פופולאריים בקרב גננים וחקלאים ונראה שיש לזה גם סיבות טובות. אז מהו עציץ אוויר? כיצד הוא בנוי? כיצד ממקסמים עציצי אוויר? ומה הם היתרונות שלו על פני עציצים אחרים?

  הכול מתחיל בשורש

  אם יש לכם קצת ניסיון בגננות או בחקלאות אתם בוודאי יודעים עד כמה מערכת השורשים של הצמח חשובה וקריטית להתפתחותו, בריאותו, עמידותו וחוסנו של הצמח, ואין זה משנה אם מדובר בעץ גדול עם צמרת גבוהה או בצמח גרניום תמים באדנית. אם מערכת השורשים של הצמח תהיה איתנה גדלים סיכויי הצמח לשגשג ולפרוח. ולהיפך, צמח שמערכת השורשים שלו חלושה, סיכויו לגדול ולהתפתח – קטן עד אפסי.

  שורשים

  עכשיו כשאנחנו מבינים את חשיבותם של שורשי הצמחים, אפשר להתפנות להסבר על הייחודיות והמבנה של עציצי האוויר.

  הייחודיות של עציצי אוויר

  לעציצי אוויר יש מבנה מיוחד ומבנה זה הוא שמאפשר לאוויר לזרום דרכו. כמו כן, מבנה ייחודי זה יוצר את תנאים אופטימאליים לצמיחת שורשים בריאים, מאסיביים וחזקים. בשל כך גידול צמחים בעציצי אוויר מבטיחים יבולים גדולים, יפים וגם טעימים.

  מבנה עציץ אוויר

  עציצי אוויר אלו הם עציצים בעלי צורה המזכירה במידה מסוימת תבניות ביצים. יש קונוסים הפונים כלפי פנים וקונוסים הפונים כלפי חוץ. בסופו של כל קונוס הפונה החוצה ישנו חור המאפשר כניסת אור ואוויר, וסופו של כל קונוס הפונה פנימה – סגור. צורה זו טובה יותר עבור השורשים מהמשטח הישר של עציצים רגילים מאחר ומשטח חלק גורם לשורשי הצמחים להסתובב סביב מצע הגידול.

  מנגד, המשטח המיוחד של עציץ האוויר גורם לשורשים לצמוח לכיוון הקונוסים החיצוניים, לכיוון החור, ומשם מקבל השורש את האוויר ואת האור. תחילה האור והאוויר שורפים את השורשים, אך לאחר מכן מתחילים לגדול להם שורשים אחרים שהם חזקים יותר, עבים יותר, בריאים יותר אך עם זאת שורשים קצרים יותר עם קצוות לבנבנים – שהם הוכחה לכך שהשורשים בריאים.

  להוציא את המקסימום מעציצי אוויר

  כדי להנות מכל היתרונות הטמונים בעציצי אוויר צריך לספק לצמחים תנאים אופטימאליים. כך לדוגמה חשוב לדאוג שהמצע שבו מגדלים את הצמחים יהיה איכותי, חי ואוורירי. מצע טוב הוא הכרחי כי גם הוא תורם לאווריריות וליכולת של אוויר ואור לחדור לשורשים. יתרה מכך, אם נעשה שימוש במצע איכותי נאפשר גם פעילות בקטריאלית חיוניות שמסייעת בספיגת חומרים מזינים מהמצע. כמו כן, חשוב לוודא שבעציץ יש ניקוז טוב של מי ההשקיה. בעציץ אוויר איכותי כבר קיימים פתחי ניקוז רחבים ורבים והם מובנים בעציץ עצמו.

  בנוסף, יש להקפיד על מצע גידול לח מאחר ושורשי הצמח יתפתחו טוב יותר ומהר יותר במצע לח או בקרבתם של מים. לבסוף, יש לזכור ולהעלות את כמות מי ההשקיה וכן את כמות הדשן ככל שהצמח מתפתח וגדל בהתאמה.

  שתיל

  סיכום יתרונות השימוש בעציצי אוויר

  יש כמה יתרונות בולטים לשימוש בעציצי אוויר, נמנה את העיקריים שבהם:

  • המבנה הייחודי של עציץ האוויר מונע נעילת שורשים. הקונוסים מאפשרים לשורשי הצמחים לבוא במגע עדין עם אוויר ואור, אלו קוטמים את השורשים הראשוניים ותחתם גדלים שורשים חזקים יותר ועמידים יותר.
  • כאשר השורשים חזקים, בריאים וגדולים יותר כך גם היבול יהיה חזק, בריא וגדול יותר.
  • קל מאוד להעביר צמח שגדל והתפתח בעציץ אוויר קטן לעציץ אוויר גדול יותר. מדובר בפעולה פשוטה למדי שאינה מסכנת את הצמח ואינה כרוכה בהשקעת כוח או מאמץ.
  • פתחי האוורור והאור שבקונוסים מאפשרים כניסת חמצן ויוצרים מצע גידול אוורירי ואיכותי. מצע עשיר בחמצן זה מצע שיש בו פעילות בקטריאלית חיונית להתפתחות הצמחים.
  • תודות למקורות האוורור המבונים בעציצי האוויר יש ניקוז טוב ואין חשש מריקבון עקב היקוות של מים.
  • בעציצי אוויר ניתן לגדל כל סוג של צמח לרבות: ירקות, פירות, פרחים, שיחים, עשבי תיבול ואפילו עצים.
  • יש מגוון עציצי אוויר וניתן להתאים את צורת עציץ האוויר לגידולים אותם רוצים לגדל.
  אני רוצה מנוי למגזין הנהדר שלכם!

  עקבו אחרינו