כללי

  מצע גידול פרלייט – הבסיס לגינה ההידרופונית שלך

  פרלייט

  אתם לא מדמיינים, זה קורה כאן וגם במדינות אחרות בעולם. בשנים האחרונות יותר גננים מגדלים צמחים, שיחים, עשבי תיבול, פרחים ועצים במצעים מנותקים מהקרקע בתוך חללים סגורים. הם מגדלים את הצמחים בחממות, באוהלי גידול, במערכות הידרופוניות ובעצם בכל מקום פנוי.

  מה הוא מצע מנותק?

  מצע מנותק הוא שם כולל לשיטות שבהן מגדלים צמחים במצעים שונים. אך במנותק מקרקעות כדור הארץ. מצעים אלו יכולים להיות אדמה, אך הם גם יכולים להיות מים, פרלייט, קוקוס, חימר ועוד.

  מצע גידול פרלייט: מדוע החל גידול במצע מנותק

  לא בכדי החלו לפני אלפי שנים לנסות לגדל צמחים במצעים המנותקים מקרקעות. זה קרה הן בשל נסיבות אנושיות והן עקב אילוצים סביבתיים. כך למשל: החלו לגדל במצעים מנותקים בגלל בעיות בפוריות הקרקע. מאחר ועלה הצורך להפיק יבול גדול במהירות רבה יותר, בשל אי זמינות של קרקעות לגידול. בשנת שמיטה עקב האיסור ההלכתי לעבוד את האדמה, בגלל הרצון לבודד את הצמחים ממזיקים ומחלות. או עקב טמפרטורות ואקלים שאינם מתאימים לגידולים מסוימים. תהא הסיבה אשר תהא, כך התפתחה לה שיטת הגידול ההידרופונית המפורסמת.

  תכונות החיוניות למצעי גידול

  כדי לגדל צמחים בשיטה ההידרופונית או במנותק מהקרקע וגם להצליח יש, אפוא, לספק לצמח חלופה לאדמה המסורתית. העניין הוא שלא כל חומר יכול לשמש מצע גידול. רק חומרים שיש להם את התכונות הבאות יוכלו לשמש מצע מוצלח:

  • אוורור טוב
  • ניקוז מהיר
  • נפח נקבוביות גדול
  • תאחיזת מים יציבה
  • מוליכות הידראולית
  • תגובה לרמות PH
  • אנרטיות (תגובה ליונים)
  • יציבות המצע
  • קלות משקל

  פרלייט ואדמה

  הגיע הזמן להכיר את מצע הפרלייט

  אחד המצעים הכי פופולריים בקרב גננים הידרופוניים הוא מצע פרלייט. זה הוא בעצם חומר, יותר נכון לומר – סלע. הנוצר כאשר מי הים נפגשים עם לבה שיצאה מהר געש. המפגש הייחודי הזה בין הים הקר ללבה החמה מקרר במהירות את הנוזל הוולקני. כך נוצר הפרלייט הראשוני לפני שעבר תהליך עיבוד, והוא במצב המזכיר מאוד זכוכית נטולת גבישים.

  בתהליך העיבוד מחממים במהירות את הפרלייט ומתפיחים אותו כך שהנפח שלו יגדל. בסוף התהליך מתקבל פרלייט קליל, נקי, שצבעו לבן, בעל יכולת הולכה, בידוד ועמידות בפני חום.

  תכונות ייחודיות

  תכונותיו הייחודיות הן אלו שהפכו מצע זה למצע אידיאלי לגינות הידרופוניות ולגידולים במצעים מנותקים. על אילו תכונות אנחנו מדברים? מיד תראו.
  למצע זה יש נפח נקבוביות גדול. הוא מסוגל לספוג ולקלוט אוויר, דשן, חומרים מזינים ומים בצורה אופטימאלית. לפרלייט אין משקל רב, מה שהופך אותו לחומר שקל ונוח מאוד לעבוד אתו. אפשר להזיז עציצים או אדניות עמוסות בפרלייט בקלות ממקום למקום ואין חשש מעומס. מצע פרלייט הוא גם מצע נקי. אין בו מתכות כבדות, סיבי אסבסט או יסודות רדיואקטיביים. זאת תודות לתהליך העיבוד המוקפד שבמהלכו עובר הפרלייט ניקוי יסודי.

  הפרלייט הוא אינרטי (מצע מנותק), כך שדי פשוט לשמור על תנאי גידול אופטימאליים כאשר מגדלים בעזרתו. למצע הגידול הזה יש גם יכולת בידוד גבוהה המגנה על הצמחים והשורשים משינויי אקלים קיצוניים. כמו כן, למצע יש יכולת הולכה הידראולית טובה המאפשרת אספקת מים לצמחים, ולבסוף, פרלייט הנמצא בחלקים העליונים של האדנית או העציץ ימנע גם מגע עם מזיקים או דגירה של מזיקים אלו.

  לא על הפרלייט לבדו

  פרלייט הוא מצע נהדר אך הוא לבדו אינו מספיק לגידול צמחים. כדאי מאוד לערבבו עם קוקוס ואדמה וביחד איתם יש לנו מצע גידול אופטימלי. מצע זה מתערבב היטב עם מצעים נוספים ביחסים משתנים וניתן להנות מיתרונותיו גם במקרים של הנבטות וייחורים. הוא מאוורר, תורם להתפתחותם של שורשים בריאים, הוא נקי, מגיב היטב לרמות PH ומספק לשורשים הרבה מאוד חמצן. במידה והייתה השקיית יתר אין צורך לדאוג המצע יוכל להפריש החוצה את השאריות ובנוסף הוא מבודד היטב וגם זול ביחס למצעים אחרים.

  לרכישת פרלייט >
  למידע על מצע גידול קוקוס >

  אני רוצה מנוי למגזין הנהדר שלכם!

  עקבו אחרינו