אמנות

  קנאביס רפואי: אנטי אייג'ינג טבעי לבני הגיל השלישי

  אנחנו יודעים מה עולה לכם בראש כאשר את שומעים את המילה – קנאביס. אתם בוודאי מדמיינים אנשים צעירים ונטולי עכבות, מחבקי עצים, מורדים ומבולבלים, או כפי שלהקת לד זפלין שרה על הנוער של אז – Dazed and Confused. ואכן, שנים רבות, רבות מדי, הורחק הקנאביס מעולם הרפואה ונקשר אסוציאטיבית לעולמם של הצעירים ולמרד הנעורים.

  אך בשנים האחרונות, מאז החלה לגליזציה הקנאביס בארצות הברית, עוד ועוד מחקרים מדברים בשבחו של הקנאביס הרפואי דווקא לבני הגיל השלישי. כך למשל, רק לפני כמה שבועות התפרסם מחקר ב-Nature Medicine שערך החוקר אנדריאס זימר מאוניברסיטת בון שבגרמניה, שהראה שעכברים מבוגרים שקיבלנו קנאביס הראו יכולות קוגניטיביות (זיכרון, למידה) טובות יותר מחבריהם העכברים שלא צרכו קנאביס. יתרה מכך, בהשוואה בין עכברים מבוגרים שקיבלו קנאביס לבין עכברים צעירים שקיבלנו את החומר, הביצועים הקוגניטיביים של העכברים המבוגרים היום טובים הרבה יותר מאלו של העכברים הצעירים.

  המסקנה של מחקר זה היא מרחיקת לכת מכמה בחינות. ראשית, החוקרים גילו לראשונה שיש הבדל בהשפעה של קנאביס על היכולות הקוגניטיביות של צעירים לעומת מבוגרים. שנית, הם גילו שקנאביס שיפר את היכולות הקוגניטיביות של המבוגרים בעוד שיכולותיהם של הצעירים ירדו עקב צריכה של קנאביס. לבסוף, הממצאים מראים שרכיב ה-THC וקנבינואידים אחרים יכולים לשמש ממש כמו חומר אנטי אייג'ינג למוח.

  גם סו טיילור, מנהלת בית ספר בכירה בארצות הברית שיצאה לגמלאות יש מה להגיד בנושא. סו טיילור חוגגת השנה 68 והיא מקפידה על אורח חיים בריא. היא הולכת לחדר כושר לפחות שלוש פעמים בשבוע, היא אוכלת רק אוכל בריא ועד לא מכבר היא נלחמה בהורדת הכולסטרול. בנוסף לכל מודה סו טיילור כי היא החלה לצרוך קנאביס כחלק ממאמציה לשמור על נעוריה, חיוניותה ובריאותה. "זה גורם לי להרגיש צעירה יותר. אבל בנוסף זה גם עוזר כאשר יש לי כאב בפרקים או כאשר אני מתקשה להירדם בלילה. אני זוכרת את עצמי מרצה לתלמידים צעירים על החומר המסוכן הזה – מריחואנה, והיום אני מבינה שלא הבנתי שום דבר. היום אני ממש חסידה של קנאביס ואני ממליצה על החומר הנפלא הזה במיוחד לאנשים מבוגרים וקשישים."

  סו טיילור לא יושבת בבית. היא מרצה במועדוני מבוגרים וקשישים אודות הסגולות הרפואיות של הקנאביס ומעודדת מבוגרים להשתמש בו, תוך הצגת היתרונות הבריאותיים של הקנאביס הרפואי, כאשר הסטטיסטיקה נמצאת לצידה של גברת סו. אבל לא רק הסטטיסטיקה לצידה, גם עוד עשרות אלפי מבוגרים אמריקניים עומדים לצידה. מאז הלגליזציה, יותר ויותר אמריקנים מעל גיל 55 מדווחים על צריכה קבועה של קנאביס. ומה הפלא? תראו איך קנאביס רפואי יכול לתרום לרווחתם ולבריאותם של בני הגיל השלישי.

  קנאביס רפואי הוא בטוח יותר מרוב תרופות המרשם. מרבית הקשישים לוקחים כדורים על בסיס יומיומי: כדורים נגד לחץ דם, נגד דלקות פרקים, נגדר נדודי שינה, נגד בעיות בעיניים ועוד. לכל אחת מהתרופות הללו תופעות לוואי ידועות ומתועדות, חלקן יכולות להיות קטלניות ביותר ואף להוביל למוות. מנגד, עד היום אף לא אדם אחד מת ממנת יתר של קנאביס. כדי למות ממנת יתר של מריחואנה צריך לצרוך כמות בלתי מתקבלת על הדעת של חומר. ואם מוסיפים לזה את התכונות האנטי דלקתיות שבצמח שיעילות כנגד צהבת C, זאבת, בעיות עיכול ועוד, הרי שמדובר בחלופה הרבה יותר בריאה לתרופות מרשם.

  קנאביס אינו חומר ממכר פיזיולוגית. מבוגרים רבים חוששים להתנסות בקנאביס הרפואי פן יהפכו למכורים. אך האמת היא שאין עדויות לכך שהקנאביס ממכר פיזית. אנשים יכולים לצרוך קנאביס במשך חודשים על בסיס יומי ואז להפסיק באחת, מבלי לחוש בסימפטומים של גמילה. ממש כמו קפה. אין מה לחשוש מהתמכרות לקנאביס, אבל אם אתם נוטים לחששות, חרדות וללחץ – קנאביס רפואי בהחלט יכול להוריד את רמות הסטרס בחיים שלכם למינימום.

  זנים ייעודיים לבעיות ייחודיות. כשם שאין תרופה אחת ויחידה לכל המחלות, אין זן אחד של קנאביס שמתאים לכל התופעות והבעיות שמגיעות עם הגיל. לכל זן קנאביס יש את הסגולות שלו ואת ההשפעות הייחודיות לו. יש זני קנאביס שיעילים להקלה על כאבים כרוניים, יש זנים שיכולים להרגיע, יש כאלו שעוזרים להירדם, יש כאלו שמטעינים אותנו באנרגיות חדשות ורעננות. כל המידע זמין היום והרופאים יודעים להתאים את הזן, התכיפות והמינון בהתאם למצבו הרפואי של המטופל.

  ומה עם ה“היי"? מבוגרים רבים חוששים להתנסות בקנאביס מחשש שתחושת ההיי תפגום בשיקול הדעת ובתהליך קבלה ההחלטות שלהם. התשובה לאנשים אלו מאוד פשוטה: פותחו היום זנים של מריחואנה שהמרכיב הפסיכו-אקטיבי שלהם הוא ממש שואף לאפס – חפשו CBD. ה-CBD נמצא יעיל להקלה על כאבים, מצוין לדלקות, בחילות, הוא מחזק את העצמות, מפחית חרדות, מונע התכווצויות שרירים וספאזם – וכל זאת מבלי לחוות את תחושת ה"היי" המיוחסת לחומר.

  נראה שבני הגיל השלישי הם האוכלוסייה שחווה את הגידול המשמעותי ביותר בכמות המשתמשים בקנאביס רפואי בארצות הברית. ויש לזה רק סיבה אחת – זה פשוט עוזר להם. אז אם אתם נמנים על קבוצת בני הגיל השלישי ואתם חוששים להתנסות, דברו עם רופא המשפחה שלכם והתייעצו עמו. אף פעם לא מאוחר להחליף את תרופות המרשם הכימיקליות לאלטרנטיבות טבעיות יותר, בריאות יותר ויעילות הרבה יותר.

  אני רוצה מנוי למגזין הנהדר שלכם!

  עקבו אחרינו