רפואי

  קנאביס רפואי ואוטיזם

  אוטיזם מוגדר כאוסף של הפרעות שמשפיעות על התפתחותו של המוח. המאפיינים של אוטיזם הם בעיות תקשורת, בעיות באינטראקציה חברתית ותנועות חוזרות ונשנות שלעתים מלוות בפגיעה עצמית. עדיין לא ברור מה הם הגורמים להופעת אוטיזם, אך הספרות הקלינית מצביעה על שילוב בין גנטיקה לבין סביבה, בעיות במהלך ההיריון ו/או לידה בגיל מאוחר. הטיפול הנוכחי באוטיזם משלב בין טיפול תרופתי לבין טיפול התנהגותי ושיפור הכישורים החברתיים.

  עד כה, לצערנו, לא נערכו מחקרים מקיפים שבדקו השפעת קנאביס רפואי על מאובחנים שנמצאים על הספקטרום, אך מתחילות להיאסף עוד ועוד ראיות, הוכחות ועדויות חיוביות והן מגיעות מהורים לילדים אוטיסטים וממטפליהם. נכון להיום המצב בעייתי. העדר נתונים מדעיים באשר להשפעה של קנאביס על אוטיזם מונע מרופאים לתמוך במתן קנאביס רפואי, אך מחקרים שכאלו כבר מתחילים להתבצע והם נראים מבטיחים מאוד, גם אם הם נעשים כעת בהיקפים קטנים. נראה שהאתגר שעומד כעת מול המדע הוא לבדוק את הנושא באופן יסודי.

  מלכוד 22

  רופאים לא רושמים קנאביס רפואי לטיפול בילדים הנמצאים על הספקטרום כי לא נאספו די נתונים שיתמכו בסוג טיפול זה. אך הנתונים האלו לא קיימים כי הממסד הרפואי מפחד לבחון את ההשפעות של קנאביס. הם מפחדים כי עדיין רב הנסתר על הגלוי בכל מה שנוגע להשפעת החומרים הפעילים של קנאביס על ילדים.

  באקלים כזה של העדר נתונים אמפיריים קשה להתקדם. אך זה שהעולם הרפואי נמנע עד עכשיו מלחקור את ההשפעה של קנאביס על אוטיזם לא אומר שאין התקדמות. כי בשנים האחרונות מתחילות לצוף ולצוץ עוד ועוד עדויות של יחידים שמוכיחות שיש לקנאביס השפעות חיוביות על ילדים אוטיסטים. העדויות מראות ילדים קומוניקטיביים יותר, מאושרים יותר ואפילו בריאים יותר. למרבה המזל, עדויות אלו לא נופלות על אוזניים ערלות, יש רופאים וחוקרים שרואים מה קורה, הם צופים בעדויות וקשובים מאוד לנעשה.

  ד"ר דניאל פיומלי (Daniele Piomelli), מגדולי מדעני המוח וחקר האנדוקנבינואידים (Endocannabinoid), טוען: "אין להתעלם מהעדויות הפזורות שמגיעות אלינו. אך עם זאת, חברי סגל באוניברסיטת קליפורניה לא ישקלו לרשום קנאביס רופאי לאוטיסטים בשלב הזה. כי כרגע יש לנו רק צבר של אנקדוטות. אבל את האנקדוטות שנאספו עד כה יש להוכיח או להפריך מדעית".

  השפעת קנאביס רפואי על אוטיזם – תאורי מקרה

  רופא אחר, ד"ר מארטינז שמו, שחי לא רחוק מד"ר פיומלי לא מחכה למחקרים האמפיריים, כי הם פשוט לא מגיעים בקצב המיוחל. ד"ר גיוברדי מארטינז הוא פסיכולוג מפורטו ריקו שהחל לטפל באוטיזם בעזרת גלישה. הוא הקים את עמותת SERF4DEM והציג את ההשפעות החיוביות של גלישה על ילדים אוטיסטים. בשנים האחרונות הוא בוחן את ההשפעות האפשריות של טיפול בשמני CBD בילדים המאובחנים על הספקטרום. התוצאות שהוא מדווח עליהן הן יותר מחיוביות.

  אחד הניסויים המפורסמים שלו הפך כבר לשם דבר. ד"ר מארטינז החל לטפל בילד שאובחן על הספקטרום האוטיסטי בספריי שמן האמפ פעמיים ביום. לאחר 3 שבועות הילד שעד אז לא הוציא מילה אחת מפיו, החל לפתח כישורים ורבאליים. ד"ר מארטינז סיפר: "בהתחלה הילד היה מאוד מתוסכל מחוסר היכולת שלו לתקשר. זה הוביל אותו להתנהגויות שמזיקות לעצמו והוא פצע את עצמו לא פעם. אבל כעת הוא יכול לבטא את עצמו, הוא צוחק וממש נהנה מהחיים".

  זה מדהים לראות ילד שלא דיבר כלל וכלל ועקב כך חווה תסכולים רבים זוכה ליכולת חדשה לתקשר עם הסביבה ועם הזולת ומשפר באופן משמעותי את איכות החיים שלו. זה תענוג לא רק עבור הילד כי אם גם עבור הוריו.

  סיפור הצלחה נוסף הגיע מעוד מקור בלתי צפוי. מייקו הסטר-פרז, הקימה את הקרן הבלתי קונבנציונלית לטיפול באוטיזם. היא נצר למשפחה שמרנית של אוכפים ושוטרים והיא בחיים לא חשבה שהיא תמצא את עצמה בצד השני של החוק. מייקו היא גם אמא של ג'ואי, שאובחן כאוטיסט. לאחר שאובחן גילו שג'ואי סובל גם מניוון שרירים על שם דושן (Duchenne muscular dystrophy), זן נדיר ואגרסיבי במיוחד של ניוון שרירים. הרופאים נתנו לו 6 חודשים לחיות. באותו זמן ג'ואי היה צריך לקחת קוקטייל תרופות שאושר על ידי ה-FDA והוא כלל פיוז'ן של כמה חומרים רעילים במיוחד. כל זאת במקביל לעוד 13 תרופות שונות שרופאים רשמו לג'ואי, אותם היה צריך לקחת מדי יום.

  מייקו שכל הזמן חקרה אפשרויות טיפול חדשות לג'ואי נתקלה בקנאביס רפואי. היא החליטה שג'ואי יתנסה אף הוא בקנאביס. התוצאות היו מהירות מאוד והם הדהימו אותה – זמן קצר לאחר שהחל לקבל קנאביס רפואי ג'ואי החל ליצור קשר עין. יתרה מכך, הקנאביס הגביר את הרעב של ג'ואי ותרם לעליה במשקלו.  6 שנים לאחר ששת החודשים שהרופאים נתנו לג'ואי הוא מאושר יותר, חברותי יותר והוא חי!

  למרות התוצאות המדהימות שחוו מייקו וגו'אי, חוקרים ורופאים מסוימים בקהילה המדעית מתחו ביקורת קשה על מייקו. אך מייקו לא נשארה חייבת וענתה להם: "אם לא התהלכתם בנעליי ועד שתלכו בנעליו של ג'ואי ותראו את השיפור הבלתי יתואר בחייו, אף אחד לא יכול לשפוט אותי". המקרה של ג'ואי כל כך התפרסם עד שקייל קושמן מטפח זני קנאביס רפואי מפורסם, המציא זן מיוחד של קנאביס הנקרא על שמו של ג'ואי:  Joey's Strain.

  לסיכום, אפשר לומר שלא הכול ירוק. החדשות הרעות הן שהמדע עדיין לא חוקר מספיק את ההשפעות של קנאביס רפואי על אוטיזם ויש תחושה גדולה של פספוס והחמצה. החדשות הטובות הן שאנשים פרטיים ויחידים לא מפחדים מאזהרות שהממסד הרפואי הישן מפזר לאוויר בטרם הוא בודק, והם בודקים את הנושא בעצמם. וכשעוד ועוד עדויות יאספו, המדע כבר לא יוכל להמשיך להתעלם מהן.

  תגיות:
  אני רוצה מנוי למגזין הנהדר שלכם!

  עקבו אחרינו